تبلیغات
مروری برحشره شناسی پزشکی - کک ها

امروز:

کک ها

جمع آوری کک:

ککها حشراتی کوچک و بدون بال که از پستاندارن و پرندگان خونخواری می­نمایند. بسیاری از گونه­ها بخاطر خونخواری، باعث آزار انسان­ها می­شوند.

بعضی­ها ناقل بیماری­ها هستند و برخی هم می­توانند میزبان واسط کرم­های نواری سگ(Tapeworm dog) باشند و تعدادی هم قادرند پوست میزبان خود را سوراخ کرده و وارد آن شوند.

بدن کک­های بالغ از طرفین فشرده شده (Laterally Flatted) و روی بدن آنها تعداد زیادی خارهای کیتینی رو به عقب وجود دارد. اکثر کک­ها بخاطر داشتن پاهای بلند و کوکسای قوی و کشیده جهندگان خوبی هستند (گفته می­شود که کک­ها بهترین جهندگان دنیا هستند و اگر یک انسان می­توانست مثل یک کک بجهد می­توانست دو برابر طول یک زمین فوتبال را بپرد). شاخک­ها کوتاه و سه بندی بوده و در شیاری در پشت چشم­ها قرار دارند و فقط وقتی حشره تحریک می­شود از این شیارها خارج می­شوند. ضمائم دهانی مکنده هستند با سه میله آرواره­ای نوک تیز (stylet) شامل یک اپی فارینکس و دو آرواره پایین. پالپ­های آرواره پایین و لب پایین خوب رشد کرده­اند. هر دو جنس خونخوارند. ممکن است دارای چشم و یا فاقد آن باشند. سر کاملاً به سینه چسبیده است و به جای چشم مرکب دو چشم ساده بزرگ و سیاه در دو طرف سر دارند. دگردیسی آنها کامل است.

تخم کک­ها کروی، سفید مرواریدی و غیر چسبنده است و معمولاً در لانه میزبان و روی زمین قرار داده می­شود. بر حسب درجه حرارت ممکن است از چند روز تا چند ماه بعد تفریخ شوند و یک لارو کوچک سفید و بدون پا و چشم و دارای موها یا خارهای فراوان بر روی بدن از آنها خارج می­شود.سه مرحله لاروی وجود دارد. لاروها فعالند و از مواد آلی مختلف تغذیه می­کنند. پس از تکمیل رشد، لارو یک پیله ابریشمی (cocoon) به دور خود می­تند و در آن به شفیره تبدیل می­شود.

تعیین هویت کک­ها در حد گونه بر اساس خصوصیات ژینتالیای نرهاست ولی در حد جنس از فاکتورهای دیگری استفاده می­شود. یکی از صفات شناسایی کک­ها وجود زوائدی کیتینی به نام شانه (Comb= Ctenidium) است که از تعدادی دندانه شانه مانند تشکیل شده و ممکن است در ناحیه سر، سینه و یا هر دو وجود داشته باشد. شانه سر معمولاً در زیر سر قرار داشته و Genal Comb نامیده می­شود و شانه سینه در قسمت خلفی پروتوراکس قرار داشته و Pronotal Comb نامیده می­شود. اسکلرایت مزوتوراکس بوسیله یک شیار بنام Meral Rod به دو قسمت تقسیم می­شود که وجود یا عدم وجود آن هم یک فاکتور تشخیصی است. شکم ده بندی است و حلقه­های 10-8 آن ساختارهای تولیدمثلی را ایجاد می­نماید.پیژیدیوم یا Sensilium صفحه­ای است که در سطح پشتی آخرین ترگوم شکمی قرار دارد.

رده بندی کک ها:

کک­ها دارای چند بالاخانواده و چندین خانواده هستند که مهمترین خانواده­های آنها عبارتنداز:

1-             Family Pulicidae:

 یکی از بزرگترین خانواده­های کک­هاست و شامل مهمترین کک­های دارای اهمیت پزشکی است و چندین زیرخانواده دارد.

مهمترین گونه ها عبارتند از:

Xenopsylla Cheopis (Oriental rat flea): کک موش شرقی

ناقل اصلی بیماری طاعون است که آن را از جونده به جونده و از جونده به انسان منتقل می­نماید. همچنین می­تواند ناقل تیفوس اندمیک و میزبان واسط کرم­های نواری باشد.

کک انسان :Pulex irritans (Human Flea)

گونه­ای باانتشار جهانی که به انسان و سایر حیوانات حمله می­نماید و در انتقال طاعون هم نقش دارد.

Ctenocephalides canis (Dog flea) کک سگ

Ctenocephalides felis (Cat flea) کک گربه

 

2-             Family Tungidae

3-             Family Ceratophyllidae

4-             Family Ischnopsyllidae

5-             Family Ctenophthalmidae

 

روش های صیدوجمع آوری کک :

1- استفاده ازتشت حاوی آب و قرار دادن شمع در وسط آب: با این اقدام کک ها موقع پرش به سمت روشنایی به داخل آب می افتادند. سپس با پنس آنها را جمع آوری و در ویال حاوی الکل ذخیره می کنیم.

2- استفاده ازطعمه انسانی: پوشیدن لباس های سفید و ورود به اماکن و جمع آوری کک ها ازروی لباس، البته اگرانتهای شلوار داخل جوراب باشد وکمربند محکم بسته شود، بهتر است.

3- پهن کردن پارچه سفید درمحوطه طویله وسمپاشی فضایی و جمع آوری کک ها وحشرات دیگر از روی پارچه سفید (روش توتال کچ) انجام می شود. سپس نمونه ها را جهت تشخیص و مونته کردن به آزمایشگاه حشره شناسی پزشکی منتقل می کنیم.


نوشته شده در : دوشنبه 26 اردیبهشت 1390  توسط : محسن محبی نودژ.    نظرات() .

یعنی چه
دوشنبه 15 آبان 1396 01:13 ق.ظ
با تشکر از مطلب خوبتون
How can I increase my height after 18?
جمعه 10 شهریور 1396 08:13 ق.ظ
I am really delighted to glance at this blog posts which carries plenty of useful information, thanks for providing these kinds of
data.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر