تبلیغات
مروری برحشره شناسی پزشکی - استفاده ازباکتری ها درمبارزه با لاروپشه ها

امروز:

استفاده ازباکتری ها درمبارزه با لاروپشه ها

استفاده ازباکتری ها درمبارزه با لاروپشه ها:

یکی از انواع حشره کشهای نامبرده بیولوزیکی جهت حذف آفات گیاهی و محصولات کشاورزی و آفات بهداشتی حشره کشهای باکتریایی است که حشرات را در مراحل مختلف رشد شان بیمار نموده و آنها را نابود می کند. یکی از باکتریهای معروف که در مرحله لاروی بسیاری از حشرات مضر را بیمار و نابود می کند باکتری باسیلوس تورنجنسیس با علامت اختصاریBT است.

 این باکتری دارای اسپور مرکزی و بیضوی شکل که همراه با بلور شناسایی می گردد. تاریخچه پیدایش آن به سال 1901 بر می گردد زمانی که ایشی واتا دانشمند زاپنی باکتری اسپوردار موازی را از کرم ابریشم بیمار جدا و آنرا سوتو باسیلوس نام نهاد. در سال 1911 برلینر نیز در ناحیه تورجنیای آلمان باکتر مشابعی از پروانه آرد گندم جدا و آنرا باسیلوس تورنجنسیس نام گذاری کرد. این باکتری کاملا اختصاصی عمل کرده و در حشرات مفید و انسان و سایر مهره داران بیماری ایجاد نمی نماید.

نحوه عمل باکتری باسیلوس تورنجسیس: پس از آلوده شدن سیستم گوارشی لارو حشره به این باکتری، منجر به فلج شدن سیستم گوارشی لارو حشره شده و در نهایت لارو را از تغذیه باز می دارد و حتی اگر لارو سریعا کشته نشود عدم تغذیه لارو منجر به کاهش خسارات وارده از لارو به محصولات کشاورزی می شود.

 نشانه های بیماری: حشراتی که بوسیله سم باکتری Bt از بین می روند سریعا تغیر رنگ داده و تیره رنگ و غالبا خیلی نرم می شوند. بافتها و اندامهای داخلی به سرعت تخریب شده و به حالت لزج و غلیظ در آمده و گاهی با بوی تعفن همراه می شود. مدت کوتاه پس از مرگ مقدار زیادی باکتری در داخل بدن حشره تولید می شود. لاشه لارو حشره چروک خورده خشک و سخت می شود.

برای مبارزه بالاروپشه ها می توان از باکتری ها نیز استفاده کرد. ازبین این باکتری ها می توان باسیلوس تورنژینسیس(Bacillus thuringiensis H-14) و باسیلوس اسفریکوس) (B.sphericus رانام برد.

باسیلوس تورنزینسیس بیشتر درآبهای تمیز و باسیلوس اسفریکوس درآب های آلوده هم رشد نموده و موجب تولید توکسین می شود. توکسین (سم) این باکتری ها برای انسان و محیط زیست بی خطر است واثر آن کاملا برای لارو اختصاصی است، زیرا آنزیم فعال کننده توکسین (پروتئولیک) فقط در لارو مشاهده شده وموجب مرگ لارو می شود.

لاروکشی برعلیه لاروپشه ها: در روستاها و حاشیه شهر در جاهایی که انتقال محلی وجود دارد ازبرنامه لاروکشی بهره می بریم. درلاروکشی باید پوشش کامل انجام دهیم و هیچ ژیت لاروی جا نماند. هر2 یا 3 هفته باید لاروکشی انجام شود و فرم لاروکشی و تاریخ آن ثبت شود.

تذکر:. برای لاروکشی از سموم اکتیلیک، رلدان، ابیت و نهایتا از باسیلوس تورنژینسیس بهره می برند. باسیلوس را هر3 هفته یکبار به میزان   2gr/m2بکارمی برند. یکی ازمشکلات باسیلوس درژیت های بزرگ نرسیدن آن به مرکز ژیت است چون با نسیم به حاشیه ژیت می رود.

 

ژیت لاروی اطراف مناطق مسکونی بوشهر

 

 

 

 

پخش باسیل در محل ژیت لاروی

 

 

 

 


سم پاشی ژیت لاروی با استفاده از پمپ هودسون

 

 

 

بسته حاوی باسیلوس تورنجینسیس

صید ماهی گامبوزیا و آفانیوس دیسپار:

گامبوزیا:

گامبوزیا‌ ماهی‌ كوچكی‌ از خانواده‌ Poecilidae و با نام‌ علمی‌ Gambusia affinis  میباشد و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکا با محدوده دمایی ۳۵-۱۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. گامبوزیا از ایالت‌های جنوبی آمریکا برای مبارزه با پشه آنوفل به اروپا و سایر نقاط دنیا معرفی شده است. امروزه این ماهی در جنوب فرانسه، اسپانیا، بالکان و ایتالیا به فراوانی منتشر شده است. این جنس حدود ۴۳ گونه دارد که دو گونه (G. holbrooki) و پشه‌ماهی (G. affinis) به سایر نقاط جهان از جمله ایران معرفی شده‌اند.

بدن این ماهی به رنگ زیتونی روشن، فلس‌ها نسبتاً بزرگ، دارای یک باله پشتی، یک باله مخرجی، یک جفت باله شکمی در موقعیت تحتانی، یک جفت باله سینه‌ای در موقعیت سینه‌ای، و لکه‌های تیره رنگ بر روی بدن می‌باشد.  این‌ ماهی‌ در ناحیه‌ سر دارای‌ نوارهای‌ تیره‌ رنگ‌ عرضی‌ می‌باشد كه‌ ازچشمها نیز می‌گذرد. باله‌های‌ پشتی‌ و دمی‌ دارای‌ خالهای‌ سیاه‌ رنگ‌ عرضی‌ می‌باشند. طول‌ جنس‌ نر تا 5/3 سانتی‌ متر و جنس‌ ماده‌ تا 6 سانتی‌متر می‌رسد.

  جنس‌ نر ماهی‌ گامبوزیا دارای‌ اندام‌ تناسلی‌ GONOPODIUM می‌باشد كه‌ از تغییر شكل‌ باله‌مخرجی‌ بوجود آمده‌ است‌.

  یك‌ ماده‌ بالغ‌ درفصل‌ تخمریزی‌ ممكن‌ است‌ 3 یا 4 بار تولید شل نماید و هر بار ممكن‌ است‌ تا 200 نوزاد بدنیا آورد. این‌ ماهی‌زنده‌زا است‌ و مرحله‌ رشد و نمو جنینی‌ آن‌ در داخل‌ شكم‌ ماده‌ انجام‌ می‌گیرد. 

*  كلمه‌ گامبوزیا یك‌ واژه‌كوبایی‌ است‌ كه‌ معنی‌ بی‌مصرف‌ می‌دهد.

   گامبوزیا اولین‌ بار از ایتالیا برای‌ مبارزه‌ با مالاریا به‌ استانهای‌شمالی‌ كشور معرفی‌ گردیده‌ است‌. به‌ دلیل‌ ویژگی‌ خاص‌ گامبوزیا در خوردن‌ تخم‌ و نوزاد پشه‌ آنوفل‌ در سطح‌ آب‌، یكی‌ از مهمترین‌ عوامل‌مبارزه‌ زیستی‌ با این‌ بیماری‌ بحساب‌ می‌آید. از وقتی‌ كه‌ ارزش‌ آن‌ جهت‌ مبارزه‌ با مالاریا شناخته‌ شده‌است‌ این‌ ماهی‌ به‌ آبهای‌ شیرین‌ داخلی‌ بسیاری‌ از كشورها انتقال‌ یافته‌ است‌. بگونه‌ای‌ كه‌ در حال‌ حاضر شاید بالاترین‌ وسعت‌ گسترش‌ را بین‌ ماهیهای‌ آب‌ شیرین‌ به‌ خود اختصاص‌ داده‌ است‌.

آفانیوس

کپوردندان، ماهی گورخری یا آفانیوس ماهی کوچکی است که در قسمت‌های مختلف ایران و جهان پراکنش دارد.گرچه در برخی منابع فارسی نام علمی آن را استفاده می‌کنند ولی در برخی دیگر کپوردندان یا کپوردندان‌دار به کار می‌رود. به خاطر رنگ‌آمیزی راه‌راه بدن نرها عامه مردمی که با آن آشنایی دارند آن را ماهی گورخری می‌نامند. این جنس متعلق به خانواده کپور دندان ‌ماهیان (Cyprinodontidae) می‌باشد. آفانیوس تنها جنس این خانواده است که به طور طبیعی در آب‌های ایران یافت می‌شود. حداقل هفت گونه و زیرگونه از آن در ایران وجود دارد. کپوردندان زاگرس (A. vladykovi) در سرچشمه‌های کارون در استان چهارمحال و بختیاری، کپوردندان اصفهان (A. isfahanensis)  در رودخانه زاینده‌رود اصفهان، کپوردندان صوفی (A. sophiae) در حوضه رود کر، کپوردندان فارس (A. persicus) در حوضه دریاچه مهارلو در استان فارس، کپوردندان گنو (A. ginaonis) در چشمه آب‌گرم گنو در شمال بندرعباس، کپوردندان منتو یا اروند (A. mento) در اروندرود و زیرگونه کپوردندان جنوب (A. dispar dispar) در کل حوضه‌های منتهی به خلیج فارس و دریای عمان پراکنش دارند.

* نکته: درجایی که ماهی آفانیوس دیسپار وجود دارد نباید ماهی گامبوزیا توزیع شود زیرا اینگونه ماهیان بوسیله گامبوزیا خورده و یا بلعیده شده و نسل ماهی بومی ازبین خواهد رفت.
* برای مبارزه بالاروآنوفل تعداد6ماهی گامبوزیابرای یک استخر یا برکه 10-5متری کافی است.


نوشته شده در : دوشنبه 26 اردیبهشت 1390  توسط : محسن محبی نودژ.    نظرات() .

Foot Problems
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:06 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this webpage's posts everyday along with a mug of coffee.
Denisha
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:57 ب.ظ
It is truly a nice and useful piece of info. I'm satisfied that you just shared this useful information with us.
Please stay us up to date like this. Thank you for
sharing.
http://louveniapetrina.myblog.de
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:38 ب.ظ
I do not know if it's just me or if perhaps everyone
else encountering problems with your site. It appears as though some
of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please
comment and let me know if this is happening to them as
well? This might be a issue with my internet browser because I've had this happen previously.
Appreciate it
Vincent
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:00 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:09 ب.ظ
Remarkable! Its actually amazing piece of writing, I have
got much clear idea concerning from this post.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 06:57 ق.ظ
Excellent post! We will be linking to this particularly great post on our website.
Keep up the great writing.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:04 ق.ظ
Thanks in favor of sharing such a pleasant opinion, post is nice, thats why i
have read it fully
BHW
چهارشنبه 16 فروردین 1396 09:18 ق.ظ
Yes! Finally something about BHW.
mahtab
شنبه 8 تیر 1392 09:40 ق.ظ
سلام.امکانش هست اگه مقاله ای درباره ماهی آفانیوس دیسپار دارید به ایمیلم بفرستید.ممنون میشم
پاسخ محسن محبی نودژ : با سلام متاسفانه در این زمینه کارنکردم لطفا با اقای دکتر مهران شاهی مکاتبه کنید داره روش کارمیکنه.دانشکده بهداشت علوم پزشکی هرمزگان.www.hums.ac.ir
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر